Akvaryum Aydınlatma Armatürleri

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Aydınlatma Armatürleri

Akvaryum Aydınlatma Armatürleri
Akvaryumun tasarımını ve dekor özelliklerini ön plana çıkartmak için kullanılan enstrümanların başında akvaryum aydınlatması gelmektedir. Ancak kullanılacak ışıklar sadece dekor konusunda etkileşim yapmamakta olup aynı zamanda balıkların da gelişimine etki etmektedir. Yanlış şekilde ayarlanan bir ışık düzeni, balığınız için geri dönülmesi imkânsız sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle aydınlatma ekipmanlarını seçerken balığınızın ihtiyaçlarının öncelikli olarak gözetilmesi gerekmektedir. Bu yazıda sizlere akvaryum aydınlatma armatürleri konusu üzerinde durarak ayrıntılı bilgiler vereceğiz

Akvaryumlarda aydınlatma işlemleri, kapak içerisine yerleştirilmiş olan ampul veya florasanlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra cam üzerinde ayarlanan yansıtma düzeneği ile daha geniş bir alana yayılma kabiliyeti kazandırılır. Aydınlatma balık ve bitkiler için olmazsa olmaz bir husustur. Bu nedenle aydınlatma konusunda kafanıza göre bir tercih yapamazsınız. Armatürler Led ışıklara nazaran daha güçlü ve etkilidirler. Buna paralel olarak da fiyatları o oranda yükselmektedir.

Akvaryum armatürleri yüksek ışık ihtiyacının karşılanması için üretilmişlerdir.0,5 W ve fazlası oranda elektrik üreten Led ışık kaynaklarına Power Led denilmektedir. Akvaryum aydınlatma armatürleri de bir nevi power led olarak karşımıza çıkmaktadır. Armatür aydınlatma türleri daha az enerji harcamaları nedeni ile akvaryum sistemlerinde sıkça kullanılmaktadırlar. Fiyat olarak diğerlerine nazaran biraz daha yüksek olsa da alınan verim açısından bir kıyaslama yapılacak olursa aradaki fark çok rahat anlaşılacaktır. Termal olarak daha iyi bir yapıda tasarlanmış olmaları, ısıyı dışarı atma kabiliyetleri, az enerji ile maksimum verimlik bu ürünü anlatan kelimelerden sadece bir kaçı. Tek bir sabit noktadan yayılan ışık optik sistemler kullanılmak sureti ile çok geniş alanlara yayılma imkânı bulmaktadır. Bir diğer önemli avantajından bahsedecek olursak bu,  kullanışlı olmasıdır. Sağlamlığı, ebatları, yüksek dayanıklılığı sayesinde sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Ledlere nazaran daha az enerji harcarlar, ancak çevresel etmenleri hesaba katıldığında eşitlenmektedirler. Aynı paket içerisinde yüksek güç sarfiyatından dolayı daha yerinde bir ısıl denetim imkânı tanımaktadır. Günümüzde Ledler el fenerinden büyük alan aydınlatmalarına kadar kullanılır iken Armatürlerin tasarımı daha kolay ve kullanım alanı geniştir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın