Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır?
Akvaryumculuk ne kadar güzel ve zevkli bir hobi olsa da maalesef meşakkatli bir iştir. Bu meşakkatli işlerin başında da balıklarımızdan sonra en önemli olan şey olan akvaryumumuzun bakımı gelir. Çünkü akvaryumumuz balıklarımızın yaşam alanıdır ve balıklar da hassas canlılardır. Eğer yaşam ortamları onlara uygun olmazsa kısa bir süre içinde ölebilirler. Akvaryumlarınıza bakım yapmanızın sıklığı her balık çeşidine göre farklılık gösterebilir. Örneğin lepistes ve Japon balıklarının kolay kolay ölmeyen, her türlü ortama dayanıklı hassas olmayan bir yapıları vardır. Fakat her balık türü için aynı şeyi söylemek yanlış olur.

Akvaryum bakımı nasıl yapılır?

  • İlk olarak bakıma başlamadan önce mutlaka ellerinizi çok iyi bir sabunla yıkamalısınız ya da bir non steril eldiven kullanmalısınız. Çünkü eliniz mutlaka akvaryum suyuyla temas etmek zorunda kalacaktır ve de hepimizin bildiği üzere ellerimiz bize ne kadar temiz olarak görünseler de gün içinde sürekli her şeyle temas ettikleri için bir sürü bakteri taşımaktadırlar. Bu bakteriler insanları çoğu zaman hasta edecek kadar güçlü olmasa da, balıklar için çoğu zaman ölümcüldür.
  • İkinci olarak dikkat edeceğiniz şey akvaryumunuzda bakıma başlamadan önce elektrikle çalışan bütün aletleri kapatmalısınız. Çünkü yanlışlıkla bir kaza sonucu elektrik çarpmasına neden olabilir veya aletin bozulmasına neden olabilirsiniz.
  • Üçüncü ve en önemli nokta eğer tatlı su balıkları besliyorsanız sularını tamamen değil yarısını veya dörtte bir değişmelisiniz ve de yeni suyun en az bir gün dinlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Lepistes ve Japon balıkları yeni suya çabuk alıştıkları için bu süre daha da azaltılabilir.
  • Eğer akvaryumunuzda bitmek bilmeyen bir yosun sorunu varsa bunun sebebi muhtemelen mekânda akvaryumu yanlış bir yere koymanızdan kaynaklanmasıdır. Bu durumlarda yosunun önüne geçmez iseniz ya sürekli bakım yapmak zorunda kalırsınız ya da bakım yapmazsanız balıklarınız teker teker hastalanıp ölmesini izlersiniz. Yosun sorununu çözmek için akvaryumun güneş ışığı almadığından emin olun ve de fazla florasan kullanımından kaçının.
  • Akvaryum bakımı esnasında temizlik için kesinlikle kimyasal madde kullanmayın çünkü bu akvaryum bitki ve balıkların ölümüne neden olabilir. Temizlik için su çoğu zaman yeterli olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın