Akvaryum Bitkileri İsimleri

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Bitkileri İsimleri

Akvaryum Bitkileri İsimleri
Akvaryum bitkileri, akvaryumlarımızın en önemli aksesuarlarından birisidir. Akvaryumlarımıza canlılık ve doğallık katarlar. Görünüşlerinin dışında da akvaryumda faydaları saymakla bitmez. Bu faydaların en başta gelenleri suyun temizlenmesine yardımcı olmaları, strese girmiş balıkları rahatlatması ve doğum esnasında yardımcı olmaları gelmektedir. Tabi bu faydalarının yanında bazı dezavantajları da vardır. Bu dezavantajların başında düzenli bakım gerektirmeleri ve eğer bakımları yapılmazsa balıklara zarar verebilmeleridir.

En çok tercih edilen akvaryum bitkileri;

  • Dwarf Baby Tears(Cüce bebek gözyaşları): Akvaryum zemin bitkisidir. Sadece tatlı su akvaryumlarında bakılabilir ve dekorasyon açısından çok hoş bir görüntüsü vardır. Akvaryuma faydası büyüktür. Yaprakları kalın ve geniş olduğu için yavru balıklar bu bitkiyi çok severler. Çünkü strese girdiklerinde kolayca içine girip saklanabilirler.
  • Anubias Nana: Profesyonel olmayan akvaryumcuların tercih etmesi gereken bir bitki çeşididir. Çünkü çok kolay yetiştirilir ve bakımı yoktur. Yaşamına devam etmesi için tek yapmanız gereken suyun sıcaklık derecesini yirmi iki yirmi beş dereceleri arasında tutmalısınız. Özel bir aydınlatmaya gerek duymaz.
  • Java Moss: En çok tercih edilen akvaryum bitkisidir. Hem akvaryumunuza güzel bir görünüm katar hem de zemine yumurtlayan balıkların yumurtalarını gizlemesine fırsat verir. Hızlı büyürler ve de nazlı bir tür değildirler pek bakım istemezler. 22 dereceden soğuk sularda büyümeyi durdurup canlılığını kaybedebilirler. Bu yüzden suyun sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir. Özel bir aydınlatma gerektirmez ama eğer çabuk büyümesini istiyorsanız ışıkla büyümesini hızlandırabilirsiniz.
  • Bodur Çim: Bodur çim bitkisi dekor için harika bir seçimdir. Özellikle büyük ve geniş akvaryumlarda müthiş bir görünüm oluşturur. Çünkü yapısı gereği uzun olan bodur çim, akvaryumunuzu adeta bir ormana çevirebilir. Bakımı biraz zordur çünkü çok çabuk büyüdüğü için zamanla uçları akvaryumunun tavanınıza kadar gelebilir. Bu yüzden arada sırada uçlarını kırpmak gereklidir. Ayrıca birbirlerine dolanan uçları da ayırmazsanız yamuk büyümeye başlayabilirler.
  • Sagittaria: Çime benzeyen bir görünüme sahiptir. Sadece tatlı su akvaryumlarında yetişir ve yaprakları kalındır. Normal çimden farklı olarak rengi biraz daha koyudur. Bakımı kolay olmakla birlikte sağlıklı bir büyüme için aydınlanmaya ihtiyaç duyarlar.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın