Akvaryum Bitkileri Nasıl Dikilir?

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Bitkileri Nasıl Dikilir?


Akvaryum bitkileri dikmek, en az yetiştirmek kadar zahmetli bir iştir. Her bitkinin farklı bir dikim şekli vardır. Bu yüzden tek tip bir dikim çeşidi yoktur. Akvaryum bitkisi dikmeden önce dikmek istediğiniz bitkiyi uygun bir yerden temin etmelisiniz. Temin ederken bitkinin ismini ve çeşidini öğrenmeniz çok önemlidir. Ekmek istediğiniz bitkiyi alırken akvaryumunuzu düzgün bir şekilde tarif etmelisiniz ve akvaryumunuzun şartlarını belirtmelisiniz. Çünkü her istediğiniz bitki sizin akvaryumda büyüyecek diye kesin bir garanti yoktur. Her bitkinin gereksinimleri farklıdır ve bazen bu gereksinimleri sağlasanız bile karışık sebeplerden dolayı büyümemekte inat edebilirler.

Neden akvaryum bitkileri dikmeliyiz?

  • Akvaryum suyunu temizler: Akvaryum bitkileri suyun içinde balıkların oluşturduğu ya da zamanla oluşan kirleri kendilerine çekerler. Bu saye de suyun temiz kalmasına büyük oranda yardımcı olurlar.
  • Akciğer görevi görürler: Akvaryum bitkileri diğer tüm bitkiler gibi karbondioksiti besin olarak kullanırlar ve sonucunda bulundukları ortama oksijen üretirler. Bu sayede akvaryumunuzunun suyunun oksijen miktarını artırırlar.
  • Yavru balıkları korurlar: Büyük balıklarınız aç kaldıklarında agresifleştiklerinden dolayı yavru balıklara saldırmayı deneyebilirler. Akvaryum bitkileri bu esnada yavru balıkları gizlenmeleri için güzel bir alan oluşturur. Bu yüzden yavru balıklar için mükemmel bir sığınaktırlar.
  • Balıklarınızın stresini azaltırlar: Biliyorsunuz ki balıklarımız, aynı bizler gibi çok kolay strese girebilen canlılardır ve de bu stres bazen ölümlere kadar gidebilen kötü şeylere sebep olabiliyor. Stresin ana sebebi çoğu zaman akvaryumlara yeterince özen gösterilmemesidir. Bunun en güzel çözümü ise akvaryum bitkileridir. Akvaryumlarınıza akvaryum bitkileri dikerek daha sağlıklı balıklara sahip olabilirsiniz.

Akvaryum bitkileri nasıl dikilir?

Her bitkinin dikilmesi farklı olmakla beraber, dikime başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey ellerinizi antibakteriyel bir sabunla yıkamanızdır. Böylece elinizdeki bakterilerin suya karışmasını engellemiş olursunuz. Ondan sonra bir alet yardımı ile ya da elinizle akvaryum kumunuzda delik açın. Ondan sonra ise kökü kumun içine koyun. Eğer akvaryumunuza dikmek istediğiniz bitkinin kökü yoksa kuma sabitlemeniz gerekebilir. Yoksa su yüzeyine çıkarak çürümeye başlar.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın