Akvaryum Bitkileri Nasıl Yetiştirilir?

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Bitkileri Nasıl Yetiştirilir?

Akvaryum Bitkileri Nasıl Yetiştirilir?
Akvaryum bitkileri en az balıklarımız kadar özen ve çaba isteyen akvaryumlarımızın balıklardan sonra en önemli parçalarıdır. Nihayetinde onlarda bir canlı oldukları için belirli ihtiyaçları vardır. Akvaryum bitkileri her akvaryumda yetişmez. Çünkü bazıları sadece tatlı su da yetişirken bazıları da sadece tuzlu su da yetişirler.

Akvaryum bitkileri yetiştirilirken dikkat edilecek noktalar nelerdir?

  • Akvaryumunuza uygun bitkiyi seçin: Bitkiler aynı balıklar gibi yaşamlarını devam ettirebilmek için kendilerine özel bir alan isterler. Bitkilerin çeşitlerine göre gerekli aydınlanma ve su sıcaklığına sürekli olarak dikkat etmelisiniz. Çoğu bitki için normal sıvı sıcaklığı aralığı 20 – 30 derece arasındaır. Fakat bazı bitkiler sadece daha soğuk ısılarda büyüyebilir. Ayrıca bitkilerin istedikleri aydınlanmada çok önemlidir. Bazı bitkiler karanlık ortamlarda büyümemekte inatçı olabilirler. Eğer karanlık bir akvaryumunuz varsa o bitkileri tercih ederek zaman kaybetmemenizi öneririz.
  • Balıklarınız gibi akvaryum bitkileriniz de bakım ister: Akvaryum bitkilerinin çeşitlerine göre bakımları kolay ya da çok zor olabilir. Bakımı zor olan akvaryum bitkileri eğer bakımları zamanında yapılmazsa hastalanır ve çürümeye başlar. Bu da balıklarınızı hasta edecektir. Ayrıca bazı çeşitlerin düzenli olarak kırpılması ve gereğinden fazla büyümesi engellenmelidir.
  • Tecrübeli değilseniz kolay bitkileri seçin: Akvaryum bitkileri yetiştirmek en az balık beslemek kadar zor bir iştir. Eğer daha önce bu konuyla ilgili tecrübeniz yoksa görünümünden önce bakımı kolay türleri tercih edin. Yoksa bitki çürümeleri sonucunda diktiğiniz bitkinin gövdesi kopup suyunuzu pisletir ve balıklarınızın da hasta olmasına neden olur.

Akvaryum bitkileri nasıl yetiştirilir?

Bitki akvaryumu oluşturmak için ilk önce balıklarınıza ve akvaryumunuza uyumlu bitkiyi özenle seçmelisiniz. Eğer küçük bir akvaryumunuz var ise bitkileriniz büyümemekte inat edecektir. Bazı balıklar bitkilerin köklerini söker ve yapraklarını yer. Eğer bu türde bir balığınız varsa akvaryumdan uzaklaştırmanız gerekmektedir. Akvaryum bitkileri karanlık akvaryumlar da yetişmez. Bu yüzden uygun florosanlar ile günde en az on iki saat akvaryumun aydınlatılması gerekir. Çünkü su bitkileri de toprak bitkileri gibi ışıkla beslenirler. Ayrıca bazı akvaryum bitkilerinin sağlıklı büyümesi için özel hazırlanmış gübre takviyeleri yapmanız gerekebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın