Akvaryum Neden Pis Kokar?

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Neden Pis Kokar?

Akvaryum Neden Pis Kokar?
Büyük çaba ve özveriyle oluşturduğumuz akvaryumlarımız bazen bulunduğu mekâna rahatsızlık verecek derecede kötü kokmaya başlar. Bu yüzden akvaryum macerasına büyük heves ile başlamış birçok kişi akvaryumculuğu yarı yolda bırakmak zorunda kalmıştır. Aslında eğer özen gösterilirse ve neden olduğu anlaşılır ise pis kokularının hepsinin çözümü bulunabilir. Bu pis kokulara bazen biz bazen de çevresel faktörler sebep olmaktadır. İsterseniz kokunun çeşidine göre sebeplerinden biraz bahsedelim;

 

  • Rutubet kokusu: Akvaryum kokuları arasında en sık görülen kötü kokudur. Sebebi zamanla suyunuzun buharlaşması sonucu rutubet oluşturmasıdır. Bunu önlemek için kış aylarında akvaryumun üzeri kapalı tutulmalıdır. Yazın ise akvaryumunuzun üstünü kapayacaksanız akvaryumunuzu hiç güneş görmeyen bir yere koymanız gerekir çünkü üstünü kapattığında gereğinden fazla ısınabilir. Bu da özellikle fazla sıcak su sevmeyen balıklarınızın strese girmesine hatta ölmesine neden olabilir. Kaş yaparken göz çıkarmayın.
  • Çürük yumurta kokusu: Akvaryumlarımızda çürük yumurta kokusuna su da oksijen miktarının çok fazla azalması neden olmaktadır. Akvaryumunuzda çürük yumurta kokusu varsa balıklarınız içinde tehlike çanları çalıyor demektir. Çünkü balıklar da insanlar gibi oksijenle yaşarlar. Çürük yumurta kokusu aldığınızda hemen akvaryum suyunuzun en az dörtte birini en fazla yarısını olmakla beraber değiştirmelisiniz.
  • Kükürtlü hamam suyu kokusu: Kükürtlü hamam suyu kokusu da akvaryumlarımızda sıkça görülen kokulardan biridir. Sebebi termostatların düzgün çalışmaması sonucu suyun ısısının sürekli olarak değişim göstermesidir. Ayrıca elektrik kesintileri sonucunda termostat ve bakteri filtresinin uzun sürenin ardından tekrar çalışmaya başlaması da bu kokuya neden olabilmektedir.
  • Ölü balık kokusu: Adında anlaşılacağı üzere ölü balı kokusuna ölmüş balıklar, balık yavruları neden olur. Ayrıca nadiren de olsa özellikle büyük oksijen akvaryumlarında salyangozlarda ölü balık kokusuna neden olabilmektir. Ölü balık kokusuna eğer köpüklenme de eşlik ediyorsa suyun yapısı bozulmuş ve ölü balığın atık maddeleri suya karışmıştır. Bu durumda derhal suyun en az üçte birini değiştirin ve de akvaryumunuzda neyin öldüğünü bulun.
  • Balık yemi kokusu: Eğer hazır balık yeminiz kaliteli değilse maalesef kalitesiz balık yemleri sulara kötü koku vermektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca kaliteli balık yemlerini tercih edin.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın