Akvaryum Saz Bitkisi Özellikleri

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Saz Bitkisi Özellikleri

Akvaryum Saz Bitkisi Özellikleri
Balıklara olan sevgisini “yanı başında” yaşamak isteyenler, bu sevgisini evlerine aldıkları akvaryumlar yoluyla ifade etmektedirler. Astronot, çöpçü, cam kedibalığı, vatoz, japon, lepistes, gurami balıkları en sık rastlanan akvaryum balıklarıdır. Akvaryuma su koyup balıkları koymak, akvaryumda balık beslemenin sadece bir yanıdır. Hava motoru, ısıtıcı, kum, bitkiler, aydınlatıcı da bir akvaryumun en önemli malzemeleri durumundadır. Bunun yanı sıra çeşitli plastik süslerle akvaryumlar dekore edilebilmektedir.

Akvaryumlara kattığı estetik güzellik yanı sıra tabiatta bitkiler neden varsa akvaryumda da o nedenlerle bitki bulundurulması şarttır. Akvaryum bitkileri suyu temizler. Suyun içindeki amonyak, nitrat vb. zararlı maddeleri kullanırlar. Balık ve kurbağaların yumurtalarını saklamasını sağlar. Onları stresten uzak tutar. Sudaki karbondioksidi kullanarak oksijen üretir.

Akvaryum bitkilerinin çeşitli özellikleri vardır. Bunlardan akvaryum saz bitkisi özellikleri bakımından en çok tercih edilen bir bitkidir. Hızla büyümesi ile ünlü saz bitkisinin orijinal ismi Vallisneria Spiralis’tir. Bitkiler aleminin “kapalı tohumlular” alt aleminin “tek çenekliler” alt sınıfındandır. 6-10 arası çeşidi vardır. Tek başına dişi ırk bitkiler uzun saplı olup, su yüzeyine kadar büyüme kapasitesine sahiptir. Erkek bitkilerin ise kısa sapları üzerinde büyüyerek su yüzeyine çıkar. Meyvesi küçük olup muza benzer bir kapsüldedir. Yaprakları kendi köklerinden kümeler halinde oluşur. Yaprakların ortasında belirgin yuvarlak damarlar mevcuttur. Kökten itibaren inceden kalına yuvarlak büyür.

Habitatı Asya olan bitki 30-55 cm. boyundadır. 15-30 derece arası sıcaklıklarda yaşar. Yüksek ışığa ihtiyaç duyar. Yumuşak veya sert suda yaşamaya toleranslıdır. Bitki 6-9 pH arası sertlikte yaşayabilir. Uygun sertlik oranı 7,5 pH’tir. Çok az bakıma ihtiyacı olması da bir başka dikkat çekici akvaryum saz bitkisi özellikleri arasındadır.

Hızlı gelişmesi nedeniyle akvaryum kullanıcıları tarafından ilk kurulumda 3-4 adet satın alınması tavsiye edilmemektedir. Akvaryum zeminine kök filizleri çıkarır. Budanırsa çürümeye başlayacağı tecrübeyle sabittir. Akvaryum canlıları için kullanılacak ilaçlar bitkiye zarar verebilir. Bunu önlemenin yolu hasta balıkları (varsa kurbağaları) ayrı bir “karantina akvaryumu”na almaktır. Tedavi süreci sonrası filtre ve kepçeler dezenfekte edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın