Akvaryum Zemin Bitkileri

Anasayfa > Akvaryum > Akvaryum Zemin Bitkileri

Akvaryum Zemin Bitkileri
Akvaryum zemin bitkileri özellikle üretim yapılması planlanan akvaryumlarda mutlaka bulunması gereken bitkilerin başında gelir. Çünkü akvaryum zemin bitkileri çeşitlerine göre değişebilmekle beraber akvaryumdaki en önemli görevleri yumurtaları yaprakları arasında saklamaktır. Böylece diğer balıklar aç kaldıklarında yumurtaları bulamadıkları için yiyemezler. Bu yazımızda size bazı zemin bitkilerini tanıtacağız. Bu saye de sizde akvaryumunuza uygun zemin bitkinizi seçebilirsiniz.

  • Glossositigma elatinoides: Avustralya’da keşfedilmiş olan bu zemin bitkisi dekoratif açıdan şahane bir bitkidir. Ayrıca da yumurtaları saklamak için mükemmel bir yapısı vardır. Ama dikilmesi ve bakımı çok zordur. Çünkü ışık ihtiyacı çok fazladır ve akvaryuma yeterince ışık sağlamadan dikilmesi denenirse asla büyümez ve de zemini kaplamaz. Büyüme hızı eğer gerekli şartlar sağlanırsa çok hızlıdır. Çok fazla sıcak suyu sevmez ve de yirmi beş derecenin üstünde büyüdüğü nadir olarak görülmüştür. Eğer akvaryum bitkilerinde profesyonel değilseniz ve bakım istemeyen bir zemin bitkisi istiyorsanız kesinlikle tavsiye etmiyoruz.
  • Java Moss: İlk defa zemin bitkisi dikecekseniz, sizin için biçilmiş kaftan Java Moss. Çünkü java moss ne fazla ışığa ihtiyaç duyar ne de fazla bakıma. Düşük su ısılarında yaşamaz bu konuya dikkat etmelisiniz. Eğer diktikten sonra zemini hızlı kaplamasını ve büyümesini istiyorsanız florasanla destek verebilirsiniz. Bünyeleri gereği çok dirençlidirler ve kolayca çürümezler.
  • Bodur bebek gözyaşları (Dwarf baby tears): Bodur bebek gözyaşları özellikle çok büyümeyen balık cinsleri ile beraber çok güzel bir görüntü oluşturan zemin bitkisidir. Ayrıca da akvaryum suyunuza müthiş bir miktarda oksijen üretir. Sıcak suları sever bakımı biraz zahmetli olabilir. Bu bitki için aydınlanma şart gibi bir şeydir yeterince aydınlanmadığı zamanlarda çürüyebilir ya da büyümeyi bırakabilir.
  • Utricularia graminifolia: Akvaryumunuza müthiş bir doğallık katacak zemin bitkisidir. Beş santimden fazla büyümediğinden dolayı küçük akvaryumlarınızda da güvenle kullanabilirsiniz. Işık ihtiyacı pek yoktur bu yüzden karanlık akvaryumlarınızda da kullanabilirsiniz. Tek dezavantajı çok zor bulunmasıdır. On beş ile otuz derece aralıklarındaki su derecelerinde rahatça yaşayabilirler. Büyümemeye inat ettiği akvaryumlarda karbondioksit ile destek verirseniz faydasını görebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Cevap Yazın